Preot paroh Ungurianu Ovidiu Mihai

Preoți slujitori Octombrie 26, 2014

-Absolvent al Seminarului  Teologic Ortodox Veniamin Costachi, Mănăstirea Neamţ, judeţul Neamţ (1995-2000).

-Absolvent al Universităţii  Al. I. Cuza, Facultatea de Teologie Ortodoxă Dumitru Stăniloae, Iaşi (2000-2004).

-Activează ca preot paroh al parohiei Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, sat Borniş, comuna Dragomireşti,  judeţul Neamţ, din 2005 până în prezent.

-Starea civilă: căsătorit. Doi copii, o fetiţă la grădiniţă şi un  băiat  şcolar ce studiază vioara la Liceul de Arte Victor Brauner, Piatra Neamţ.

-De la instalarea ca preot, cu ajutorul  multor oameni de bine şi cu teama de Dumnezeu:

• am construit o casă de prăznuire cu spaţiu de locuit,
  • am realizat racordarea la apa curentă pentru casa de prăznuire şi la încălzire termică pentru biserică şi casă de prăznuire,
  • am achiziţionat o centrală pe lemne şi realizat o instalaţie de încălzire prin pardoseală în biserică şi cu ajutorul caloriferelor în casa de prăznuire,
  • am săpat o fântână şi am racordat casa de prăznuire şi centrala la ea prin hidrofor,
  • am înlocuit geamurile vechi din biserică cu unele din lemn stratificat,
  • am dotat şi mobilat casa de prăznuire şi spaţiul de locuit,
  • am realizat dotarea cu unelte şi electrice destinate gospodăririi,
  • am împrejmuit biserica cu gard nou,
  • am înzestrat biserica cu vase  şi obiecte de cult, veşminte şi podoabe precum şi icoane.

Menţionăm că mai avem de lucru şi nu am scăpat, încă, de starea de şantier.